Golfová železa tvoří většinu holí v golfové bagu. Užití golfových želez je od odpalů z odpališt až po tzv. approach přihrávky do greenů.

Jako u všech golfových holí, které Vám GOLFIQ nabízí se jedná o špičkové a moderní golfové hole všech světoznámých značek včetně Callaway, Mizuno, TaylorMade, Nike, Titleist, Cobra, Wilson, RAM, Cleveland a další.

Nejlepší golfové železa lze obecně rozdělit do dvou hlavních kategorií.

  1. Žiletky nebo-li blades - poskytují větší cit a flexibilitu pro zkušeného hráče. Doporučeje se pro hřáče s HCP pod 10.
  2. Cavibty back železa - hlava hole je o něco větší než u žiletek, proto také dochazí k určitému odpuštění při nečistém zasáhnutí golfového balónku. Vhodné pro hráče s HCP mezi 15 - 36
  3. Oversize železa -  jdná se o hole se zvětšeným objemem hlavy hole, kdy těžiště je rozloženo po obvodu hlavy hole, což způsobuje velkou toleranci hole. Míček tak poletí rovně a neztratí vzdálenost, i když není zasažen čistě středem úderové plochy. V kombinaci s hybridy jsou tak oversize hole nejvhodnějšími pro začínající hráče a hráče s vysokým handicapem (HCP 36 - 54).

Dlouhá železa

Obecně lze jako dlouhá železa označit hole č. 1, 2, 3 a 4. Nejsou vhodné pro začánající a středně pokročilé golfisty (těmto se doporučuje volit buď hybridy nebo fairway dřeva kvůli lepší ovladatelnosti). Pokud se bavíme o dlouhých železech pak se jedná o rány letící do vzdálenosti 170 metrů a více. Železo č. 1 a 2 se dnes již téměř nepoužívá ani mezi profesionálními golfisty, existují však výjimky jako např. Tiger Woods, v jehož bagu železo č. 2 stále najdeme. Dlouhá železa mají delší shaft a nízký loft.

Střední železa
Jedná se o železa pro rány na vzdálenost mezi 120 – 170 metry mají č. 5, 6 a 7 najdete je v bagu většiny golfistů. Středními železy se hrají rány na green na většině tříparových jamek a na delších čtyřparových jamkách, jejich dobré ovládnutí je proto velmi důležité pro dosažení dobrého skóre. Průměrná vzdálenost, do které by si měl dobrý golfista středními železy přihrávat, je do 20 metrů od jamky.

Krátká železa
Nebo-li skórovací hole, které se používají pro přihrávku k jamce z kratších vzdáleností pod 120 metrů mají označení č. 8, 9, PW, GW (AW), SW a LW. Jejich ovládnutí je klíčem k dobré hře, když golfista ovládá hru krátkými železy, nemusí pak hrát přesné dlouhé rány, ale přesto můžete mít výborné výsledky. Krátká železa se vyznačují kratším shaftem a vysokým loftem, nejčastěji se používají také pro chip a pitch, tedy pro krátké přihrávky, kterými dobrý golfista atakuje jamku.

Golfová sada běžného golfisty obsahuje železa č.4, 5, 6, 7, 8, 9, PW, SW a hybridní hůl č.3.

Irons

Irons

Active filters